site maker

Laboratoř Spatial Hub

Už deset let je pod schody v budově Q skrytá malá temná místnost...

Pokud chcete řešit projekt z oblasti GIS, mobilních technologií nebo UX, můžete požádat o přístup. Rádi poskytneme prostor i techniku.

Jak šel čas

Laboratoř má za sebou už nějaký ten pátek

2006: Laboratoř virtuální reality

Zakládá se Laboratoř virtuální reality. Dr. Šorm získává FRVŠ projekt ze kterého se kupuje velkoplošná 3D projekce, 3D myš a další základní vybavení. Nový doktorand ing. Procházka pomáhá při realizaci projektu. Laboratoř se používá zejména 3D vizualizaci prostorových dat. Dr. Kominácká zkouší vliv různých metod vizualizace na rozhodování lidí. Ing. Procházka se věnuje vývoji aplikací využívajících 3D techniku. Vznikají první zavěrečné práce a projekty: 3D generátor fraktálů, modely rozvoje krajiny, 3D filmy... 

2012: Rozšířená realita

Řadu let se laboratoř využívá převážně pro vizualizaci. V roce 2012 se po setkání ve Škodě Auto začínáme věnovat projektu AuRel - enginu pro rozšířenou realitu. Laboratoř se postupně začíná orientovat na oblast uživatelských rozhraní a zpracování obrazu. 

2013: Mračna bodů

Díky spolupráci s firmou Geodis startuje nová etapa výzkumu. Metody zpracování obrazu se snažíme aplikovat na detekci přirozených objektů v mračnech bodů. Data pro tento výzkum nám postupně poskytne celá řada dalších firem. Tento výzkum stále pokračuje

2014: GISELLA a GIS Hackathon

Navazujeme další dlouhodobou spolupráci s firmou Envipartner, která se zaměřuje na povodňové a havarijní plány a správu majetku. Na zakázku vyvíjíme mobilní GIS pro platformu Android, který umožňuje efektivní mapování v terénu - GISELLA. 

V tomto roce také poprvé hostíme akci GIS Hackathon ze které se postupně stane tradiční akce, kde se setkávají profesionálové z oblasti GIS, studenti i akademici.

2015: Qi a oživení VR

Navazujeme dlouhodobou spolupráci s firmou DC Concept zaměřenou na redesign ekonomické informačního systému Qi. 

Začínáme si více hrát s novou VR helmou Oculus Rift. Zdá se, že virtuální realita by mohla konečně proniknout do běžných domácností. Nebo ne? Zkoušíme v ní vizualizovat prostorová data.

2016: Spatila Hub, nové GIS kurzy

Laboratoř má za sebou 10 let života. Ohledem na to, že hlavní zaměření skupiny je na oblast geografických informačních technologií, přejmenováváme laboratoř na Spatial Hub. Ono Hub, není náhodné. Nechceme, aby laboratoř byla výkladní skříň, která se ukazuje na dnech otevřených dveří, ale místem, kam je příjemné zajít. Doplňujeme kávovar, krabici na šušenky, na stěny přichází (poněkud kontroverzní) výzdoba...

Kurzy GIS prochází inovací. Součástí základního kurzu GIS se stává projekt, který má technický i ekonomický rozměr a musí být obhájen před CEO firmy zaměřené na Spatial Business Intelligence. Sociální a ekonomické aplikace GIS jsou nově zaměřeny za pokročilé zpracování a interpretaci socio-ekonomických a enviromentálních dat. Mobilní aplikace ukazují jak vytvořit vlastní lokační službu pro iOS nebo Android. Specializace Mobilní a mapové aplikace tak nabízí poměrně komplexně vzdělání v oblasti prostorové analytiky a mobilních technologií.

2017: Doplňujeme techniku

Protože čas letí, doplňujeme průběžně techniku. Přibyly nové grafické stanice s virtuálními helmami Oculus Rift a HTC Vive, 3D ovladače, Google Daydream brýle, hromady beaconů od Estimote, nové tablety, mobilní telefony... 

Pár fotografií

Připomenutí našeho začátku

Rezervace laboratoře

Laboratoř je přístupná mimo akce zaznačené v kalendáři

Tady bude kalendář

Adresa

Ústav informatiky
Provozně ekonomická fakulta
Mendelova univerzita v Brně
Zemědělská 1
61300 Brno


Kontakt 

Email: david.prochazka@mendelu.cz